A bas la guerre! Vive la paix!

Boj o Kladenskou radici

2. května 2011 v 15:20 | fredy |  Muzea a akce
Včera jsem se byl podívat na Kladně, kde se konal 1. sraz veterán klubů a klubu vojenské historie. Součástí programu byla i asi čtyřicetiminutová bojová ukázka z května 1945. Byla to ukázka toho, jak to probíhalo ve Slaném a v Mělníce, protože kladnem rudá armáda jen projížděla, a vracela se až 12. května, a průběh posledních bojů byl na Kladně mnohem klidnější. Jednalo se o osvobození Kladenské radnice od jednotky složené z příslušníků SS, Wehrmachtu a Luftwaffe.
Probíhalo to asi takhle: SSáci pálili před radnicí v sudu důležité dokumenty, protože nechtěli, aby je dostala do rukou blížící se rudá armáda. Do tohoto chaosu přišli dva členové domobrany v čele s bývalým staroustou vyjednávat o vydání radnice do českých rukou, o tom ale nemohla být žádná řeč. Tímto krokem naštvaní SSáci začali na starostu střílet. Vyjednávají muži, vyzbrojeni jen puškou, pistolí a mečem, se ztáhli za roh ulice a začala přestřelka.
Příslušníci domobrany se chvíli bránili, ale chtěli to vzdát, protože velitel SSáků poslal motospojku pro posilu. Zachvilku se na náměstí dostala rudá armáda s těžkým kulometem, několika muži a ženami a průzkumným vozydlem BA 64. Rusové rozmetali němce na sra... ehm na kousky a zbylé přeživší zlikvidoval kulomet na BA 64.

Jelikož to byla první bojová ukázka na Kladně, byli z toho hlavní akteří trošku nervózní a dělali různé chyby. Jeden Němec chtěl hodit zedveří radnice na Rusáky granát, jenže trefil strom, a ten granát se mu vrátil, další dva so nesli kulomet zakopli oobrubník a upadli.

No a jelikož se mi to dost líbilo, inspirovalo mě to ke stavbě diorámy, dnes si vyzkouším nějaké komponety, poté už bude následovat 1. díl.
kübelwagen

jeep

ruský tábor
steyr


Takže, prý už se připravuje příští rok, tak doufám, že se někdo přijedete podívat.

Příště už nová diorama. Fredy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Michal Michal | Web | 2. května 2011 v 18:09 | Reagovat

Hmm pěkný. Zabil aspoň někdo ty co upadli s kulometem? :D Na diorámu se už těším ;-)

2 Michal Michal | E-mail | 17. května 2011 v 16:58 | Reagovat

Čau je tě chci opravit, že spojka nabyla poslána velitelem SS, ale Luftwaffe. A ten granát hodil tak nešťastně, protože byl vadnej zapalovač a začal mu hořet v ruce. Stál jsem vedle něj. Čus.

3 fredy fredy | 18. května 2011 v 10:30 | Reagovat

[2]:Díky za info, od nás ze zadu opravdu nebylo vidět, že měl vadnej zpalovač :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama